TEKNOLOJİ SEYAHAT ALIŞKANLIKLARIMIZI DA DEĞİŞTİRECEK

E-İHRACAT YAPARAK YURTDIŞINA AÇILMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ?
3 Şubat 2017
E-İHRACAT YAPARAK YURTDIŞINA AÇILMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ?
3 Şubat 2017

Teknoloji seyahat alışkanlıklarımızı da değiştirecek

Dijitalleşen dünyada global ağları birbirine bağlayan teknoloji, gelişmeye hızla devam ederken gelecekte nasıl bir dünyanın bizi beklediği de merak konusu olmayı sürdürüyor. Dijitalleşme günlük hayatımız ve iş süreçlerimizin yanı sıra seyahat alışkanlıklarımızı da etkileyecek gibi gözüküyor. Hayatı gittikçe kolaylaştıran teknolojinin getirdikleriyle beraber turizm sektöründe de önemli dijital gelişmeler yaşanıyor. İnsanların kendine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırabildikleri turistik geziler de teknolojiye ayak uyduracak gibi görünüyor.

Akıllı oteller geliyor 

Teknoloji ile birlikte hayatımıza dahil olan arttırılmış gerçeklik teknolojileri, dijital bilişim uzmanları tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Gelecekte bir otele adım attığımızda, sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacağız. Akıllı otel konsepti ve bu konsept içinde yer alan robotlar, konuklara özel hizmetler sunacak yeteneklerle donatılmış olacak. Bu robotlar dilinizi konuşacak, aklınıza takılan tüm sorulara cevap verecek. Akıllı otellerde tatil boyunca hayal ettiğiniz kendi otel odamızı yaratabilmenin yanı sıra 3D yazıcılar ile ihtiyacınız olana anında ulaşma gibi birçok yenilikle de buluşacağız.

Şirinlerin köyündeki mantarlarda tatil fırsatı 

Hızla dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyen turizm sektörü, kişilerin hayallerindeki tatili yapması için hedefler koymaya devam ediyor. Gelecekte hayal ettiğiniz otel odamızı kendimiz yaratabilecek, kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi seçeneğine sahip olabileceğiz. Otel odaları Hollywood stüdyoları gibi her an değişebilecek, hayal ettiğiniz şekle bürünecek. Değişen tatil odası konseptiyle, tatilde ister Mars’ta, ister Disneyland’ta Mini Mause’un evinde kalmak ya da Gargamel’in sizi asla bulamayacağı Şirinler köyündeki mantarlarda tatilinizi geçirmek seçeneklerimiz arasında yer alacak.

Yapay zeka sağ kolunuz olacak

Tatiliniz boyunca uzayıp giden kayıt işlemleri, yemek servisleri, resepsiyon gibi birçok aşamada kaybettiğiniz zamanınızı size geri kazandırmayı planlayan turizm sektörü, hepimizi hayrete düşürecek yapay zeka uygulamalarını da kullanmaya başlayacak. Yapay zekâya sahip yardımcılar, tatiliniz boyunca ülke değiştirmiş olasınız bile sizinle aynı dili konuşacaklar, çözüm odaklı çalışarak tatiliniz boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için size yardımcı olacaklar.

Rüyalarınızın lokasyonunu siz belirleyeceksiniz

Bugün nerede uyanmak isterdiniz? gibi bir soruyla defalarca karşılaştığınıza eminim. 2050 yılında karşılaşacağımız teknoloji bize “Bugün nerede uyumak istiyorum” sorusunu sorduracak. Yeni trendler arasında bulunan nöroteknoloji insan zihnine yön verebilecek ve istediğiniz rüyayı görüp istediğiniz yerde uyanma şansına erişeceğiz.

Her odada 3D yazıcı dönemi

Bilmediğimiz illerde, ülkelerde kaybolduğumuzda, umduğumuzu bulamadığımız otellerde hüsrana dönüşen tatiller 2050’de sonlanacak gibi görünüyor. Bilim insanları, gelişen teknoloji ile kendi otel odamızı yaratmanın yanı sıra 3D yazıcılar ile ihtiyacımız olana anında ulaşma gibi birçok yenilikle buluşacağımızı vurguluyor. Gelecekte her otel odasında bulunacak üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir elbise, ayakkabı, hatta bilgisayar gibi arzu ettiğimiz her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebileceğiz.

Kişisel seyahat avatarınız tatilinizi yönetecek 

Gelecekte otel rezervasyonları için daha az vakit harcayacağız. Gelişen teknolojinin size sunacağı kişisel seyahat avatarınız, otel rezervasyonlarınızı sizin yerinize gerçekleştirecek ve yönetecek. Bizi bekleyen tüm dijital gelişmelerle akıllı otellerde kendinize ve sevdiklerinize dilediğiniz kadar zaman ayırabilecek, hayalinizdeki tatilin tadını çıkarabileceksiniz.

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.