DİJİTAL DÖNÜŞÜM İŞ HAYATINI NASIL ETKİLEYECEK

CLUBHOUSE’DA HOŞUMA GİDENLER, İLGİNÇ GELENLER, BEKLENTİLER VE GEYİKLER
3 Şubat 2017
AMAZON GO PERAKENDE SEKTÖRÜNÜ ALT ÜST EDECEK
23 Temmuz 2021
CLUBHOUSE’DA HOŞUMA GİDENLER, İLGİNÇ GELENLER, BEKLENTİLER VE GEYİKLER
3 Şubat 2017
AMAZON GO PERAKENDE SEKTÖRÜNÜ ALT ÜST EDECEK
23 Temmuz 2021

Dijital dönüşüm son 15 yıldır hayatımızı etkisi altına almış durumda. Artık internet, insanların en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi haline geldi. Değişim ve dönüşüm çok hızlı olurken, insanların bu değişime ayak uydurmaları ise beklenenden kolay oldu. Dijital dönüşüm ile fikirlerimiz, alışkanlıklarımız, çalışma biçimlerimiz, iş hayatımız tamamıyla değişti. 

Günümüzde sosyal hayattaki dönüşümün yanında işveren-işçi dinamiği da artık farklı bir boyutta. Şirketler dijital dönüşümün bilincine varmaya başladı ve konuyla ilgili çalışmalara ve yatırımlara önem ve ağırlık vermeye başladı.

Doğru dijital dönüşüm nasıl olmalı?

Peki şirketler için doğru dijital dönüşüm nasıl olmalı? Son zamanlarda en çok gündemde olan konu ile karşı karşıyayız. En baştan başlamak gerekirse, iş hayatında tam bir dijital dönüşüm yaşanabilmesi için şirketlerin bu duruma hazırlıklı olmaları gerekiyor. Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik değişimlerin gerekliliğini ifade etmez. Her alanda yenilikçi davranabilme ve düşünebilme yeteneği de ister. Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen şirketler öncelikle teknolojik altyapılarını oluşturmalı ve belirlenen dijital stratejiler ile kararlılıkla ilerlemeliler. Eşzamanlı teknoloji takibi ile daha fazla verim alabilmek de mümkün. Geleceğin iş hayatına ayak uydurmanın temeli bu aslında.

Teknolojiyle beraber dijitalleşme aslında dijital iş hayatını ve dijital çalışanı da yarattı. Dijital dönüşüm ile çalışan profili de farklılıklar gösteriyor ve gösterecek. Birçok teknolojik yeniliğin yardımı ile aynı anda birden fazla işe odaklanıp hızlıca sonuç alan kişiler iş dünyasında çoğalacak. Dijital dönüşüm sürecinde başarılı biri olabilmek için teknolojiye adaptasyon sorunu yaşamayan, yenilikleri yakından takip eden ve popüler iş yazılımlarını kullanabilen kişiler kendilerini gösterebilecek.

Dijital dönüşüm tercih değil, zorunluluk olacak

Dijital dönüşüm sosyal ve kişisel hayatımızı etkilediği gibi iş hayatını da büyük oranda etkileyecek. Bu dönüşümden küçüklü, büyüklü tüm sektörler etkilenecek. Özellikle ülkemizde işletmelerin yüzde 99.77’sini oluşturan KOBİ’leri etkisi altına alacak olan bu değişim, KOBİ’lerin tercihi değil zorunluluğu olacak. Gelişen dünyada bu değişime herkes ayak uyduracak ve bu değişimin gerisinde kalmak şirketler için olumsuz sonuçlar doğurmakta gecikmeyecek. Bu bağlamda şirketler, geleceğin getirdiği yenilikleri takip ederek, dijital dönüşüme uygun stratejiler belirleyerek ve dijital altyapılar daha sağlıklı hale getirerek büyüyebilecek. 

Geleneksel işyeri kavramı ve çalışma yöntemleri değişecek

Bulunduğumuz zaman bizlere geleceğin çalışma hayatı ile ilgili birçok ipucu sunuyor. Dijitalleşmenin ve teknolojinin bizlere kattığı yenilikler, kolaylıklar, uygulamalar ve daha birçok şey beraberinde değişimi de getiriyor. Geleneksel işyeri kavramı ve çalışma yöntemleri son dönemlerde yeniden şekillenmeye, değişmeye başladı. Günümüzde ve gelecekte bu değişime ayak uyduran kişiler başarıya ulaşabilecek. Bu yolda değişimleri ve trendleri takip etmek çok önemli. Tüm dünyanın kullandığı bir iş uygulamasını veya programını reddederseniz bu işinizde sizi gerilere atacak. Bu yüzden her an takipte kalmak çok önemli. Çünkü bizleri; paylaşımlı ofislere geçildiği, online toplantıların yapıldığı, ofis ve iş hayatını kolaylaştıran yazılımların arttığı, belirli konularda eğitim vermek üzere online eğitim paketlerinin olduğu, daha hızlı, dinamik, canlı ve üretken bir gelecek ve çalışma hayatı bekliyor.

Bu yazı Techinside.com sayfasında yer almıştır.